22 lutego każdego roku obchodzone jest największe święto Skautów na całym świecie. Skauting jaki znamy obecnie jest jednak zasługą generała Roberta Baden-Powella. Idea skautingu zrodziła się w jego głowie podczas obrony twierdzy Mafeking w 1899 roku. Podczas obrony młodzi chłopcy znakomicie sprawdzali się jako zwiadowcy, łącznicy i pomocnicy, które to zadania spełniali z dużym zapałem, co zainspirowało Baden-Powella do stworzenia ruchu skautowego, który bazując na małych grupach operacyjnych, wychowywał by chłopców w duchu patriotyzmu i wykształcał u nich kręgosłup moralny oparty na dobrych ideałach. Poprzez serię wykładów, jakie wygłaszał w całym kraju oraz dobremu i jasnemu przedstawieniu idei harcerstwa, zostały szybko podchwycone przez młodzież, a skauting szybko zyskał popularność. Również podobnym czasie powstał skauting dla dziewcząt. Na ziemiach polskich skauting rozpowszechnił się dzięki Andrzejowi Małkowskiemu, który przetłumaczył w 1910 r. "Scouting for boys" i zafascynowany ideami Baden-Powella zaczął propagować ten ruch, który przyjął nazwę harcerstwa i trwa do dziś.
Więcej zdjęć ze spotkania w Muzeum ---- ZOBACZ TUTAJ
Film z uroczystości - TUTAJ
Na uroczystość zorganizowaną w murach szubińskiego Muzeum przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Szubina – Ignacy Pogodziński, Komendant Hufca PAŁUKI im. Olgi i Andrzeja Małkowskich – hm. Alicja Przybyłowicz, Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej - Kamila Czechowska, Harcerski Krąg Instruktorski Seniorów – na czele z drużynową hm. Benigną Olszewską, a także rodzice i znajomi harcerzy z Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej w Szubinie oraz zuchów z Gromady Zuchowej „Ogniste Pióra” w Szubinie. Po powitaniu, głos zabrała druhna Komendant Alicja Przybyłowicz, która korzystając z tak pięknych okoliczności przyjęła zobowiązanie instruktorskie od drużynowej Gromady Zuchowej – Joanny Lewandowskiej. Następnie rozpoczął się obrzęd zuchowy , mający na celu sprawdzenie widomości na temat Prawa Zucha, a także przejścia chrztu i wykazania się odwagą oraz walką ze swoimi słabościami. Kandydaci z powodzeniem przeszli wszystkie próby i byli gotowi złożyć obietnicę w obecności druhny Komendant. Tu też drużynowa Gromady Zuchowej pwd. Joanna Lewandowska miała zaszczyt przyjąć swoją pierwszą Obietnicę zuchową od swoich podopiecznych. Następnie ośmiu zuchom zostały przyznane pierwsze gwiazdki Zucha ochoczego. Kolejną częścią tej wspaniałej uroczystości było przybliżenie przez drużynowego WDH w Szubinie Tomasza Lewandowskiego historii Dnia Myśli Braterskiej, oraz postaci gen. Roberta Baden-Powell’a. Opowieść zakończyła krótka filmowa prelekcja o historii skautingu. Następnie dh. sam. Roksana Lewandowska odczytała monolog myśli braterskich przeplatanych punktami Prawa Harcerskiego. Uwieńczeniem tej części było przyjęcie Przyrzeczenia harcerskiego przez dh. Komendant hm. Alicję Przybyłowicz od jedenastu biszkoptów. Przyrzeczenie złożyli: dh. Katarzyna Grabowska, dh. Kamila Jakubiak, dh. Maria Szmyt, dh. Emilia Kania, dh. Jagoda Grochowska, dh. Roksana Bajczyk, dh. Izabela Grycza, dh. Oliwia Sienicka, dh. Daria Iiciak, dh. Sylwia Olszewska oraz dh Jakub Szmyt.
Dzień Myśli Braterskiej, jak sama nazwa wskazuje to dzień, w którym w sposób szczególny myśli się o przyjaciołach, nie tylko z pod znaku lilijki skautowej. W imieniu własnym, jak i Pani Renaty Michalak Dyrektor MGOPS w Szubinie, Burmistrz Ignacy Pogodziński przekazał koszulki dla szubińskich zuchów i harcerzy. Była też okazja, by podziękować Pani Jolancie Muzalewskiej, która poświęcała swój cenny czas, aby wykrzesać choć trochę iskry śpiewaczej z druhów. Grupa harcerzy, którą przygotowywała; pokazała owoc wspólnej pracy, śpiewając piosenkę. Pani Jola sprawiła, iż gitary harcerskie zaczynają grać melodie, które serca porywają, a z ust płynie piękny śpiew.
Jak to na urodzinach bywa, słodki smaczek nadał duży tort przygotowany na 157 urodziny gen. Roberta Baden-Powell’a , wniesiony przez starszyznę, oraz ciasta upieczone własnoręcznie przez zastępy harcerskie: Albatrosów, Pelikanów i Biszkoptów. Dodatkowo zuchy zadbały o ciasteczka, kawę i napoje. Honorowe pierwsze cięcie dokonała dh. Komendant hm. Alicja Przybyłowicz, która sprawną ręką pokroiła tort, który bardzo wszystkim smakował. Po słodkiej przerwie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez zastępy harcerskie. Po występach, poproszono rodziców nowo przyjętych harcerzy o wręczenie chust swoim pociechom, gdyż kilka dni wcześniej wykonali zadania w biegu na chustę. Wszyscy zasłużyli na chusty, a tym samym utwierdziło to rodziców, że posyłając dzieci na nasze zbiórki – posyłają je w dobre ręce. Następnie dh. hm. Benigna Olszewska wygłosiła przepiękną gawędę, która poruszyła chyba wszystkie harcerskie serca… Przekazując prezenty dla harcerzy i zuchów, nie ukrywała wzruszenia i zadowolenia, iż harcerstwo w naszym mieście Szubinie się odradza. Na zakończenie został zawiązany Krąg przyjaźni i odśpiewana pieśń „Bratnie słowo”. Ceremoniał zakończyła dh. Komendant, puszczając iskierkę przyjaźni, oraz wspólna pamiątkowa fotografia.
Jeszcze raz serdecznie chcielibyśmy wszystkim przybyłym gościom podziękować za uczestnictwo w tak ważnej dla zuchów i harcerzy uroczystości. Dziękujemy Panu Burmistrzowi i Pani Renacie Michalak za prezenty; dh. Komendant hm. Alicji Przybyłowicz, że mimo innych zaproszeń doceniła nasze i przyjechała do nas, by uczcić z nami tak wielki Dzień; dziękujemy druhnie Beni i Seniorom harcerskim za przybycie i prezenty. Dziękujemy również zuchom i harcerzom za oprawę tego wydarzenia. Dziękujemy Pani Agnieszce Przybylskiej, Pani Joannie Grycza, dh. Renacie, dh. Kamili, dh. Michałowi za ufundowanie i przygotowanie wspaniałego i pysznego tortu. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Kamili Czechowskiej, Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, za okazaną gościnę i współpracę, oraz za przychylność dla naszych inicjatyw. Dziękuję również zastępom za pyszne, własnoręczne wypieki, kadrze harcerskiej – za godziny mozolnej pracy. No i oczywiście zuchom i harcerzom – za to, że byliście jesteście i będziecie!
„Przyjaźń, to najpiękniejsza rzecz, jaką człowiek może zaproponować drugiemu człowiekowi – bezinteresownie”
Czuwaj!
Drużynowy Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej w Szubinie - Tomasz Lewandowski .